۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com

آثار باستانی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو

اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع:
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

یونسکو به منظور برقراری ارتباط میان تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون از راه آموزش، دانش، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات و بر اساس احترام به ارزش‌های مشترک فعالیت می‌کند. به این وسیله جهانیان می‌توانند نسبت به رعایت حقوق انسانی، احترام متقابل و کاهش فقر که در مرکز اهداف و فعالیت‌های یونسکو نیز قرار دارند، دید کاملی پیدا کنند.

سازمان جهانی یونسکو

اوایل سال 1942 در جریان جنگ جهانی دوم دولت‌های کشورهای اروپایی که با نازی‌های آلمان و متفقین آن‌ها رو در رو بودند در بریتانیا برای شرکت در کنفرانسی گرد هم آمدند. این کشورها به دنبال راه‌هایی برای تغییر زیرساخت‌های آموزشی خود بودند. این پروژه به سرعت شروع به عمل کرد و دولت‌های دیگری نظیر ایالات متحده تصمیم بر ملحق شدن به آن گرفتند.

بر اساس پیشنهاد CAME، در سازمان ملل متحد کنفرانسی برای تاسیس سازمانی آموزشی و فرهنگی، از یکم تا شانزدهم نوامبر سال 1945 در شهر لندن برگزار شد.

در این جلسه نمایندگانی از 44 کشور مختلف گرد هم آمدند و همگی تصمیم داشتند تا سازمانی را برای نشان دادن فرهنگ واقعی صلح تشکیل دهند. از نظر آن‌ها سازمان جدید می‌بایست "همبستگی عقلانی و اخلاقی بشر" را ایجاد کند  و از به راه افتادن جنگ جهانی ای دیگر جلوگیری به عمل آورد. 

 در پایان کنفرانس 37 کشور، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد را تاسیس کردند. قانون اساسی یونسکو در تاریخ 16 نوامبر سال 1945 امضا شد و در 4 نوامبر 1946 به تصویب 20 کشور استرالیا، برزیل، کانادا، چین، چک اسلواکی، دانمارک، جمهوری دومینیکا، مصر، فرانسه، یونان، هند، لبنان، مکزیک، نیوزلند، نروژ، عربستان صعودی، افریقای جنوبی، ترکیه ، بریتانیا و امریکا، درآمد.

در مقاطعی از زمان برخی کشورها به دلایل سیاسی از سازمان خارج شدند اما امروزه مجددا به آن پیوستند. برای مثال افریقای جنوبی از سال 1957 تا سال 1994، امریکا از سال 1985 تا سال 2003، بریتانیا و ایرلند شمالی از سال 1986 تا سال 1997 و سنگاپور از سال 1986 تا سال 2007 در این سازمان غایب بودند.

برخی از اهداف فراگیر سازمان یونسکو به شرح زیر هستند

  • تضمین تحصیلات با کیفیت و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه
  • استفاده از دانش علمی و به کارگیری سیاست برای تحقق توسعه پایدار
  • شناخت چالش‌های اجتماعی و اخلاقی نو ظهور
  • پرورش تنوع فرهنگی، ارتباط میان فرهنگها و فرهنگ صلح
  • ترویج جوامع دانش بنیان از راه توسعه اطلاعات و ارتباطات

کشورهای عضو یونسکو هرسال یک یا چند اثر طبیعی، فرهنگی و یا تاریخی خود را در فهرست میراث جهانی این سازمان به ثبت می‌رسانند و موظف اند تا در نگهداری و حفظ آن‌ها بکوشند. تعداد آثار ثبت شده از ایران امروزه  به 23 اثر رسیده که از این میان یک مورد جاذبه طبیعی و مابقی جزء آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان محسوب می‌شوند.

آثار باستانی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو

1- میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، مسجد جامع عباسی، چهار باغ و دو پل سرپوشیده نمادهای توسعه شهری در عصر صفوی به شمار می‌روند. در سال 977 هجری شمسی زمانی که شاه عباس صفوی شهر اصفهان را به پایتختی خود برگزید بر آن شد تا بدون تخریب بافت قدیمی شهر، با اضافه کردن عناصر جدید، در راه آبادانی و گسترش آن قدم بردارد. بر سر در مسجد شاه نام استاد علی اکبر اصفهانی و درمحراب مسجد شیخ لطف الله نام استاد محمدرضا اصفهانی به عنوان معمار میدان نقش جهان و سازه‌های تاریخی اطراف آن به چشم می‌خورد.

این اثر در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

2- مجموعه تاریخی پرسپولیس

در فاصله حدودا 45 کیلومتری شمال شرقی شیراز در دامنه کوه رحمت در جلگه مرودشت ویرانه‌های مجموعه عظیم و با شکوه تخت جمشید قرار گرفته است. مجموعه تاریخی تخت جمشید یا پرسپولیس در سال 520 قبل از میلاد به فرمان داریوش اول بنا شد. در ساخت آن تنها از خشت خام و پخته، سنگ‌های آهکی و چوب استفاده شده است. کاربرد اصلی این بنا به عنوان مکان ویژه ای بوده که طی مراسمی خاص، شاه ایران با سران کشور و نمایندگان دیگر کشورها ملاقات می‌کرده است.

این اثر در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

3- زیگورات چغازنبیل

زیگورات‌ها بناهایی چند طبقه و هرمی شکل هستند که فضای داخلی ندارند و در واقع نوعی معماری مذهبی ویژه شهرهای بین النهرین و ایران بوده اند. زیگورات چغازنبیل که در جنوب غرب ایران در استان خوزستان و در نزدیکی شوش قرار دارد از نظر معماری با هم نوعان خود متفاوت بوده، بزرگ‌ترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن ایلامی و سالم‌ترین زیگورات باقی مانده از دوران باستان به شمار می‌رود و توسط اونتش گل پادشاه دوره ایلام میانی در حدود 3250 سال پیش ساخته شده است.

این اثر در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

4- تخت سلیمان

نام اصلی آن آتشکده آذرگشنسب است که در دوران اسلامی به نام تخت سلیمان تغییر نام یافت. این مکان تاریخی از وسیع‌ترین بناهای دوران ساسانی است که در دوران خود به دلیل داشتن یکی از سه آتشکده ی بزرگ ساسانی که آتشی جاودانه به مدت 7 قرن داشته بسیار مورد اهمیت بوده است.  

نام این مجموعه در سال 1316 به شماره 308 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 2003 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

5- ارگ بم و محوطه تاریخی اطراف آن

در شمال شرقی شهر بم در دامنه صخره ای عظیم قلعه ای با نام ارگ قرار گرفته که از مهم‌ترین قلعه‌های نظامی و تاریخی ایران به شمار می‌رود. در ساخت  آن از خشت، آجر و خشت استفاده شده و زیباترین اثر به جای مانده از دوران اشکانیان محسوب می‌شود. ارگ بم پس از زلزله سال 1382 تا حدود بسیار زیادی از بین رفت.

این اثر در سال 2004 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

6- پاسارگاد

در قسمت شمالی استان فارس، حدود 130 کیلومتری شیراز در شهرستان پاسارگاد محوطه ای تاریخی با همین نام قرار گرفته که یادگار دوران هخامنشی و پایتخت کوروش کبیر بوده و زمان ساخت آن به سده ششم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

این مجموعه باستانی شامل آرامگاه کوروش کبیر، پل، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، کاخ بارعام، باغ شاهی، برج سنگی، تل تخت، کاروانسرای مظفری، آبراهه‌های باغ شاهی، کوشک‌ها و سنگ نگاره انسان بالدار می‌شود. نام آن در سال 2004 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

7- سلطانیه

گنبد سلطانیه از با ارزش‌ترین و عظیم‌ترین بناهای آرامگاهی در طول تاریخ ایران و سومین بنای عظیم تاریخی جهان است که توسط اولجایتو یا سلطان محمد خدابنده (از پادشاهان دوره ایلخانی) ساخته شده و احداث آن 9 سال زمان برده است. این اثر در شهر سلطانیه در فاصله حدودا 38 کیلومتری جنوب شرقی زنجان واقع شده است.

هفتمین اثر تاریخی ایران در سال 1310 نیز به شماره 166 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 2005 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

8- بیستون

محوطه تاریخی بیستون در 30 کیلومتری کرمانشاه در جنوب شرقی شهر بیستون واقع شده است. کتیبه‌های کوه بیستون از بهترین نمونه‌های هنر هخامنشی اند و در حدود سال‌های 520 قبل از میلاد توسط داریوش یکم تراشیده شده اند.

در آغاز این کتیبه داریوش بزرگ ابتدا به معرفی خود می‌پردازد و سپس از اهورامزدا و بخشش‌های او سخن می‌گوید. در ادامه به سرزمین‌های تابعه خود و شرح نبرد با شورشگرانی که در سال‌های اولیه سلطنت اش به دروغ ادعای پادشاهی کرده بودند می‌پردازد. به دنبال آن به از بین نبردن کتیبه سفارش می‌کند، برای نگه دارندگان کتیبه دعا می‌کند، از یاران خود سخن می‌گوید و مطالب دیگری را بازگو می‌کند.

کتیبه داریوش بزرگ به سه زبان و خط پارسی باستان، ایلامی نو و اَکَدی و در 1119 سطر نوشته شده است.

سنگ نگاره این مجموعه داریوش بزرگ را نشان می‌دهد در حالی که پیکره مُغ گئومات زیر پایش است، دو تن از ملازمان با تیر و کمان پشت او و نه تن از شورشگران با دست‌ها و گردن‌های بسته مقابل او ایستاده اند. ​این اثر در سال 2006 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

9- مجموعه کلیساهای ارامنه

این مجموعه شامل 3 کلیسای سنت تادئوس، سنت استپانوس و زور زور به علاوه بناهای اطراف، دهکده و قبرستان می‌شود.

کلیسای زور زور یا مریم مقدس در جنوب شهرستان ماکو و در حدود 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قراردارد و ساخت آن در سال 1314 میلادی توسط اسقف زکریا انجام شده است. این کلیسا در سال 1367 به دلیل آبگیری سد بارون به مکان دیگری انتقال داده شد.

کلیسای تادئوس یا قره کلیسا در نزدیکی شهر ماکو واقع شده و به دلیل وجود قبر تادئوس مقدس برای ارامنه از اهمیت بالایی برخوردار است.  در زبان آذری قره به معنای سیاه است و دلیل این‌که به آن قره کلیسا می‌گویند آن است که در گذشته برای ساخت این کلیسا از سنگ‌های سیاه استفاده شده بوده که البته طی بازسازی و مرمت بعضی از آن‌ها جایشان را با سنگ‌های سفید عوض کرده اند. این کلیسا دارای دو بناست که از نظر سال ساخت و رنگ بنا با یکدیگر متفاوت اند.

سنت اسپانوس نام کلیسای دیگری در این مجموعه است که در فاصله حدود 15 کیلوتری شهر جلفا و در یک دره قرار گرفته است. استپانوس نام اولین شخصی بوده که به دین مسیحیت گرویده است. در مورد زمان تاسیس این کلیسا ابهاماتی وجود دارد و اطلاعات دقیق در دست نیست.

​نام این مجموعه در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

10- سازه‌های آبی شوشتر

یکی از مهم‌ترین بناهای مهم دوران هخامنشی محسوب می‌شود که بیشتر قسمت‌های آن در این زمان ساخته شده و در زمان ساسانیان تکیمل و بازسازی شده است. در سال 2009 در فهرست میراث باستانی ثبت شد و یونسکو آن را شاهکار نبوغ خلاقانه توصیف می‌کند. این مجموعه دارای بیش از 13 بند، آسیاب، پل و آبشار است.

11- آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

یکی از بزرگ‌ترین مقابر دنیا آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی است که در محله عالی قاپو اردبیل قرار دارد. قدمت بخش‌هایی از این بنا به دوران خود شیخ صفی الیدن و فرزندان وی به نام‌های شیخ صدرالدین موسی و سلطان علی معروف به خواجه علی سیاهپوش بازمی‌گردد. در این مکان تاریخی نمونه‌های برجسته ای در زمینه‌های مختلف هنری همچون نقره کاری، تذهیب، طلاکاری، گچ بری کتیبه‌های زیبا، کاشی کاری معرق و مقرنس و... به چشم می‌خورند.

​این اثر در سال 2010 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

12- بازار تبریز

قدمت این بنا به احتمال زیاد به نیمه دوم سده دوم هجری باز می‌گردد. پس از زلزله سال 1193 قمری شهر و بازار تبریز به طور کامل ویران شد که پس از آن به دستور نجفقلی خان دنبلی بازسازی آن آغاز گردید. این بازسازی در اواخر دوران زندیه و دوران قاجار انجام شده است.

بازار بزرگ تبریز در سال 1354 به شماره 1097 به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه سرپوشیده ایران و آسیا در فهرست آثار ملی و در سال 2010 نیز در لیست آثار تاریخی سازمان جهانی یونسکو ثبت شد.

13- باغ‌های ایرانی

این بخش شامل 9 باغ می‌شود که الگوی باغ‌های دیگر بوده اند و هرکدام در استان‌های مختلف قرار دارند. با اینکه آن‌ها در شرایط آب و هوایی مختلفی رشد کرده و سازگار شده اند اما همگی اصالت خود را که ریشه در دوران کوروش کبیر در قرن ششم پیش از میلاد دارد حفظ کرده اند.

در طراحی باغ‌های ایرانی 4 قسمت وجود دارد و آب نما تقش اساسی در آن‌ها دارد که هم برای تزیین و هم آبیاری از آن استفاده می‌شده است.

باغ‌ها در آیین زرتشت نماد بهشت هستند و 4 عنصر تشکیل دهنده اصلی آن‌ها آسمان، زمین، آب و گیاهان اند. قدمت این باغ‌ها به ادروار مختلفی در قرن ششم قبل از میلاد بازمی‌گردد. ویژگی ساختمان‌ها، عمارت‌ها، دیوارها و همچنین سیستم آبیاری پیچیده آن‌ها هنر طراحی باغ‌های هندوستان و اسپانیا را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

این باغ‌ها عبارتند از: باغ اکبریه، باغ پهلوان پور، باغ دولت آباد، باغ شاهزاده، باغ عباس آباد، باغ فین، باغ چهل ستون، باغ ارم، باغ تاریخی پاسارگاد.

نام مجموعه باغ‌های ایرانی در سال 2011 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

14 گنبد قابوس

گنبد قابوس یا میل گنبد در شهر گنبد کاووس کنونی بر فراز تپه ای به بلندای 15 متر واقع شده است.

ساختمان گنبد قابوس آرامگاه شمس المعالی قابوس بن وشمگیر، فروانروای وقت گرگان است که از او به عنوان فردی دانشمند و هنرمند یاد می‌شود. ساخت این بنا به دستور او در قرن چهارم، سال 375 هجری شمسی انجام شد و خود 5 سال پس از ساخت میل یعنی در سال 402 چشم از جهان فرو بست. این بنا که از زیباترین بناهای اوایل دوره اسلامی است، با ارتفاع 55 متر و بدون هیچ تزئینی یکی از بلندترین آثار تاریخی جهان و بلندترین برج آجری در دنیا محسوب می‌شود.

نام گنبد قابوس در سال 2012 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

15- مسجد جامع اصفهان

با نام‌های دیگری مثل مسجد جامع عتیق یا مسجد جمعه نیز شناخته می‌شود. ظاهرا این مسجد بر روی ویرانه‌های مسجد دیگری که اعراب اطراف اصفهان آن را ساخته بودند، بنا شده است. بخش‌های عمده این مسجد مربوط به دوران سلجوقیان و بیشتر تعمیرات صورت گرفته مربوط به عصر صفویان است اما آثار هنری و معماری آن حاکی از آن است که در طول تاریخ جنگ‌ها، آتش سوزی‌ها و نا آرامی‌های مختلف سبب آسیب دیدن بنا شده اما هربار بازسازی و مرمت شده است. طی کاوش‌های باستان شناسی آثاری از دوران آل بویه و قرن سوم هجری و همچنین متعلقاتی مربوط به دوران پیش از اسلام کشف شد.

این مسجد در سال 2012 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

16- کاخ گلستان

کاخ گلستان به دلیل اتفاقات مهمی که در طول تاریخ در آن رخ داده است از سایر کاخ‌های تهران معروف‌تر است. قدمت این کاخ به زمان سلطنت شاه طهماسب اول بازمی‌گردد اما آثار متعدد معماری دوره‌های زندیه تا پهلوی در آن دیده می‌شود. متشکل از کاخ‌ها و عمارت‌های متفاوت است که مهم‌ترین آن‌ها در زمان قاجار بنا شده اند و محل استقرار پادشاهانی چون آقا محمدخان قاجار، مظفرالدین شاه، فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه بوده است.

​این اثر در سال 2013 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

17- شهر سوخته

شهر سوخته در 56 کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر 3200 سال قبل از میلاد بنا شده و مردم در 4 دوره بین سال‌های 3200 تا 1800 قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. این کلان شهر که 5000 نفر جمعیت داشته است و مردمان آن با فرهنگ، هنرمند، صنعتگر و صاحب تمدن بوده اند.

طی کاوش‌های باستان شناسی در این منطقه هیچ وسیله رزمی پیدا نشده است که این مساله می‌تواند نشان دهنده وضعیت آرام و به دور از جنگ شهر در گذشته باشد. ساکنین برای نشان دادن مالکیت از مهر استفاده می‌کردند. داشتن مهر شخصی زنان، حاکی از قدرت مالکیت داشتن آن‌ها در این دوره است. همچنین در این شهر آثاری مبنی بر وجود مرده شوی‌خانه و لوله کشی آب و فاضلاب از جنس سفال، کشف شده است. 

​این اثر در سال 2014 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

18- محوطه فرهنگی میمند

میمند منطقه ای نیمه خشک در دره ای واقع در جنوبیترین بخش کوه‌های مرکزی ایران است. روستاییان این منطقه نیمه عشایر و دامپرور هستند. اهالی دام‌های خود را به چراگاه‌های کوهستانی می‌برند و خود در اقامتگاه‌های موقت شان که چادرها هستند، زندگی می‌کنند. آن‌ها در طول زمستان به ارتفاعات پایین‌تر از دره می‌روند و در غارهایی دست کند ساکن می‌شوند. این شیوه، نمونه نامتعارفی از سبک زندگی در مناطق بیابانی و خشک به شمار می‌رود. تصور می‌شود که این منطقه در گذشته بزرگ‌تر از حال بوده است.

​این اثر در سال 2015 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

19- شوش

شوش منطقه ای واقع در جنوب غربی ایران و دامنه رشته کوه‌های البرز است که شامل تپه‌های باستانی است که در قسمت شرقی رودخانه شاوور و قصر اردشیر، مقابل رودخانه قرار گرفته اند. بناهای تاریخی کشف شده طی حفاری‌های باستان شناسی شامل سازه‌های حکومتی، مسکونی و کاخ مانند می‌شوند.

شوش دارای لایه‌هایی از مساکن شهری است که از هزاره پنجم پیش از میلاد تا قرن سیزدهم میلادی در حال رشد و توسعه بوده اند. این اثر که گواهی بر فرهنگ ایلامی، پارسی و پارتی محسوب می‌شود، تا حد بسیار زیادی از بین رفته است.

​این اثر در سال 2015 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

20- کویر لوت

اولین و تنها (در حال حاضر) اثر طبیعی ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. اشکال ژئومورفولوژیکی که طی هزاران سال دراین بیابان پدید آمده سبب جذب گردشگران و دانشمندان بسیاری شده است. بیابان یا کویر لوت دارای ویژگی‌هایی است که از هر نظر در دنیا منحصر به فرد اند: این بیابان بلندترین تپه‌های ماسه ای دنیا با ارتفاع بیش از 475 متر را در ریگ یلان دارد، بلندترین کلوت‌های دنیا با ارتفاع بیش از 155 متر و طویل‌ترین آن‌ها با طول بیش از 40 کیلومتر در آن واقع شده اند، نبکاهای حاشیه غربی لوت در امتداد کلوت‌ها با ارتفاع حدود 12 متر جزء بلندترین گلدان‌های صحرا در دنیا هستند، گرم‌ترین نقطه زمین (قطب حرارتی) با دمای بیش از 70 درجه سانتیگراد در جنوب غربی ریگ یلان واقع شده است.

نام کویر لوت در سال 2016 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

21- قنات

قنات‌ها مجراهایی هستند که در زیر زمین با شیب مناسب قرار می‌گیرند تا آب‌های زیرزمینی را از مناطق مرتفع جمع کنند و تنها به کمک نیروی ثقل به سطح زمین‌های مناطق پست‌تر برسانند. قدمت بسیاری از قنات‌ها در ایران از 5 تا 6 هزار سال بیشتر است. این سازه‌ها هنوز هم در قسمت‌های مهم روستاها، ماطق مسکونی، کشاورزی و دامداری کشور کاربرد دارند. پس از ابداع و استفاده ایرانیان، قنات‌ها در کشورهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

​این اثر در سال 2016 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

22- یزد

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا پس از ونیز ایتالیا، در میانه ی فلات ایران در 270 کیلومتری اصفهان ونزدیک به جاده ابریشم قرار گرفته است. شهر یزد دارای دو بخش قدیمی و جدید است که بخش قدیم و سنتی آن در سال 2017 در فهرست میراث جهانی یونکسو به ثبت رسیده و شامل 42 منطقه می‌شود. محله‌های قدیمی شهر یزد شامل خانه‌های سنتی، حمام‌ها، بازارها، مساجد، معابد زرتشتیان، کنیسه یهودیان و باغ تاریخی دولت آباد می‌شود.

23- منطقه باستانی ساسانی در فارس

8 سایت باستان شناسی در سه منطقه در جنوب استان فارس به نام‌های فیروزآباد، بیشاپور و سروستان قرار دارند. سازه‌های مستحکم، کاخ‌ها و نقشه شهرها به اولین و آخرین پادشاهان ساسانی بازمی‌گردد و انجام آن‌ها به اندازه طول مدت این حکومت یعنی از سال 224 تا 658 پیش از میلاد به طول انجامیده است. پایتخت این مجموعه توسط موسس سلسله، اردشیر بابکان و یک شهر و سازه‌های معماری آن توسط جانشین وی، شاپور اول ساخته شده اند. این محوطه تاریخی استفاده بهینه از توپوگرافی طبیعی منطقه را نشان می‌دهد و همچنین نشان از فرهنگ هخامنشی و پارتیان دارد و همچنین تاثیر پذیرفتن سازه‌های مناطق اسلامی از فرهنگ رومی را به نمایش می‌گذارد. ​این اثر در سال 2018 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: