۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com
اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع: شرح مشخصات و ضوابط ساخت، بهره برداری و درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی کشور- سازمان میراث فرهنگی
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

اکولوژ یا همان اقامتگاه بوم گردی، به فضایی اطلاق می‌شود که امکان اقامت، مشارکت و کسب تجربه مبتنی بر سبک زندگی میزبان را برای بوم‌گردان فراهم می سازد. ساختار و سازه اقامتگاه بوم گردی بر گرفته از معماری سنتی منطقه میزبان و با کاربست عناصر و مصالح بوم آورد است. رعایت اندازه، رنگ، شکل، بافت، مبلمان و حتی چیدمان بر پایه معماری پایدار و محیط محور است.

آنتن‌دهی موبایل

test

نزدیک‌ترین شهر

test

تجهیزات ضروری

test

اقامتگاه‌های بوگردی

اقامتگاه‌های بوم گردی اقامتگاه‌هایی هستند که در محیط‌های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ظوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تاسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می‌نماید.

حداقل شرایط لازم برای استاندارد اقامتگاه‌های بوم گردی

حد اقل شرایط لازم برای درجه بندی یک اقامتگاه بوم گردی در یکی از سطوح درجات، دارا بودن سطحی از خدمات و تسهیلات است که باید ضمن سازگاری با معماری بومی و رعایت اصول زیست محیطی، امکان اقامتی ایمن را برای گردشگران فراهم نماید. اقامتگاه‌های بومی به سه درجه 1، 2 و 3 درجه بندی می‌شوند. درجه بر مبنای امتیازات مکتسبه در فرایند ارزیابی تخصیص می‌یابد. در این فرایند موارد در سه حیطه کلی به شرح ذیل مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت:

الف) امور ساختمانی، تجهیزات و خدمات و موارد مربوط به آن 30% از کل امتیازات

ب) امور نیروی انسانی، ایمنی و بهداشتی و موارد مربوط به آن 30% از کل امتیازات

ج) امور پایداری، رعایت اصول زیست محیطی و ابعاد فرهنگی و موارد مربوط به آن 40% از کل امتیازات مربوطه

 

ارزیابی امتیازات

در فرایند ارزیابی، امتیازاتی از صفر تا 10 ممکن است به هر یک از موارد ارزیابی تعلق گیرد. این امتیازات بر اساس سطح کیفی و مطلوبیت مورد ارزیابی تعیین می‌شوند.

در اقامتگاه‌های بوم گردی درجه 3 حداقل کسب امتیاز 1 برای هر مورد الزامی است و حداقل میانگین مجموع امتیازات در این سطح از درجه نباید کم‌تر از 2 باشد.

در اقامتگاه‌های بوم گردی درجه 2، حداقل کسب امتیاز 4 برای هر مورد الزامی است و حداقل میانگین مجموع امتیازات در این سطح از درجه نباید کم‌تر از 5 باشد.

در اقامتگاه‌های بوم گردی درجه 1، حداقل کسب امتیاز 7 برای هر مورد الزامی است و حداقل میانگین مجموع امتیازات در این سطح از درجه نباید کم‌تر از 8 باشد.

به اقامتگاه‌هایی که بیش از حد ظوابط لازم برای درجه مطلوب، تجهیزات و خدماتی ارائه می‌کنند یا در راستای توسعه پایدار گردشگری اقادامات شاخصی انجام می‌دهند، می‌توان طبقه ممتاز ارائه نمود.

اخذ موافقت اولیه

به منظور اخذ موافقت اصولی برای درخواست تبدیل و یا ساخت اقامتگاه باید در کمیته برنامه ریزی گردشگری استان که وظیفه تشخیص نیاز استان به اقامتگاه بوم گردی را داراست، مطرح می‌شود و پس از آن به معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ارائه می‌شود. اعضا کمیته گردشگری عبارت اند از: معاونت گردشگری استان، معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری استان، کارشناس طبیعت‌گردی استان و یکی از فعالان بخش خصوصی با نظر مدیر کل استان.

صدور موافقت اصولی برای ساختمان‌های تاریخی و میراثی به عنوان اقامتگاه بوم گردی منوط به موافقت میراث فرهنگی و یا سایر معاونت‌ها می‌باشد. تامین فضاهای فیزیکی و ضروری، مشروط به حفظ ارزش‌های تاریخی و معنوی بنا خواهد بود.

یک اقامتگاه بوم گردی می‌تواند شامل دو یا چند مجموعه اقامتی باشد به شرطی که این مجموعه‌ها از مدیریت واحدی برخوردار بوده و ارتباط فیزیکی و دسترسی آسان میان مجموعه‌ها وجود داشته باشد. همچنین امکان احداث دو یا چند اقامتگاه بوم گردی با درجات و اهداف فعالیت مختلف و در یک محیط مدیریتی واحد وجود دارد به شرطی که فعالیت هیچ یک از آن‌ها تاثیر منفی بر عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد.

مدارک و مراحل اخذ موافقت اصولی

1- ارائه درخواست کتبی توسط متقاضی 2- ارائه فتوکپی اسناد مالکیت زمین 3- ارائه کروکی موقعیت زمین 4- ارائه گزارش کمیته برنامه ریزی گردشگری استان به کمیته فنی 5- بررسی و تایید موقعیت زمین و صدور موافقت اصولی توسط معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری

پس از اتمام فرایند ساخت، متناسب با درجه درخواستی برای واحدها پروانه بهره برداری موقت شش ماهه صادر خواهد شد.

مکان و موقعیت اقامتگاه بومگردی

محل اقامتگاه بوم گردی نباید در نواحی خدماتی، تجاری و مسکونی طرح تفصیلی شهرها باشد و همچنین باید از مراکز تولید سر و صدا و تاسیساتی نظیر مراکز آموزش نظامی، بیمارستان‌ها، تعمیرگاه‌های بزرگ، مدارس و پمپ بنزین دور باشد و در صورت وجود زیرساخت‌های لازم به خدمات ارتباطی دسترسی داشته باشد.

در شرایط خاص و در صورت برخورداری از شاخص‌های مد نظر و با تایید کمیته برنامه ریزی گردشگری استان، می‌توان اقامتگاه‌های بوم گردی را در محیط‌هایی به غیر از موارد تعیین شده نظیر محله‌های تاریخی، محوطه‌های باستان شناسی و مکان‌های شاخص در شهرها احداث نمود.

تعداد واحدهای اقامتی برای اقامتگاههای بومگردی

منظور از واحد اقامتی مکانی است که به طور معمول گنجایش 4 نفر را داشته باشد.

حداقل تعداد واحد اقامتی برای اقامتگاه‌های درجه سه 4 واحد، برای اقامتگاه‌های درجه دو 6 واحد و برای اقامتگاه‌های درجه یک 8 واحد می‌باشد.

در موارد استثنایی وجود موقعیت و شرایط خاص طبق موافقت کمیته فنی، اعداد ذکر شده قابل تغییر هستند.

توسعه پایدار

در کلیه اقامتگاه‌های بوم گردی باید طرح‌های مشخصی در خصوص مدیریت و بازیافت پسماندها و استفاده بهینه از پساب‌ها به اجرا درآیند. به عبارت دیگر وجود اقامتگاه‌های بوم گردی نباید در هیچ شرایطی به آلودگی زیست محیطی بستر پیرامون خود منتهی شود.

در خصوص صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی مثل استفاده از شیرآلات کم مصرف، مدیریت پساب‌ها و.. نیز اقامتگاه‌های بوم گردی باید اقدامات مشخص و کارآمدی انجام دهند.

نورپردازی اقامتگاه‌ها باید به گونه ای باشد که ضمن تامین روشنایی مورد نیاز میهمانان، پیشینه صرفه جویی را در مصرف انرژی داشته باشد و کمینه آلودگی را در منطقه ایجاد نماید.

سیستم گرمایش و سرمایش اقامتگاه‌های بوم گردی باید ضمن تامین رفاه میهمانان، کمینه اثر منفی را بر محیط زیست منطقه داشته باشد. به همین منظور باید کوشش نمود که ضمن رعایت اصول معماری بومی با بهره بردن از دانش فنی روز، کم‌ترین میزان نشت حرارتی در اقامتگاه‌های بوم گردی صورت پذیرد.

همچنین لازم است اقامتگاه‌های بوم گردی از انرژی‌های نو استفاده و بخشی از انرژی مورد نیاز را از طریق منابع تجدید پذیر تامین نمایند.

سرویس بهداشتی و حمام

در واحدهای اقامتی درجه 3 باید به ازای هر دو واحد حداقل یک مجموعه سرویس بهداشتی و حمام و دست کم سه چشمه وجود داشته باشد.

در واحدهای اقامتی درجه 2 باید علاوه بر وجود دست کم سه واحد بهداشتی، حداقل یک دوم از واحدها دارای مجموعه سرویس بهداشتی و حمام مستقل باشند.

در واحدهای اقامتی درجه 1 تمام واحدها باید دارای سرویس بهداشتی و حمام مستقل باشند.

پرسنل اقامتگاههای بومگردی

- کلیه کارکنان باید دارای کارت سلامت باشند و ضمن رعایت اصول بهداشتی و ایمنی، از پوشاک بومی استفاده نمایند.

- آشنایی کلیه کارکنان اقامتگاه‌های بوم گردی با اصول کمک‌های اولیه و امداد الزامی است و کارکنان ملزم به اخذ گواهینامه معتبر کمک‌های اولیه و امداد از مراجع ذیصلاح هستند.

- کلیه پرسنل شاغل در اقامتگاه‌های بوم گردی باید ضمن گذراندن دوره‌های آموزشی که سرفصل‌های آن از سوی اداره کل آموزش معاونت گردشگری تعیین شده است، دارای گواهی‌نامه آموزشی معتبر باشند.

دیگر ویژگی‌ها

- هر اقامتگاه بوم گردی باید فضاهایی را برای پذیرایی از میهمانان، چای‌خانه و فروش و نمایش صنایع دستی و محصولات محلی تخصیص دهد.

- امکان پذیرایی و سرو غذا و استفاده از اینترنت در اتاق‌ها فراهم باشد.

- از میهمانان با خوراک و نوشیدنی‌های بومی پذیرایی و از سفره آرایی‌های بومی استفاده شود.

- مخاطرات و حوادث مرتبط با فعالیت اقامتگاه‌های بوم گردی شناسایی و گزارش شوند. همچنین با توجه به قرار گرفتن این‌گونه اقامتگاه‌ها در محیط‌هایی طبیعی و عموما دور از مراکز امدادی، به منظور مدیریت حوادث، اقدامات لازم انجام شود.

- اطلاعات لازم در رابطه با محیط طبیعی و فرهنگی منطقه با روش‌های مختلفی مثل استفاده از بروشور، تابلوی راهنما، نمایشگاه و... به گردشگران داده شود.

 

 

 

 

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: