۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com

 چگونه کیسه خواب مناسب برای سفرهای بک پکینگ انتخاب کنیم؟

اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع:
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

 چگونه کیسه خواب مناسب برای سفرهای بک پکینگ انتخاب کنیم؟

مهم‌ترین نکته در انتخاب کیسه خواب توجه و حساسیت داشتن نسبت به گرما و وزن آن است. وقتی سردمان باشد خواب‌مان نمی‌برد و اگر وزن یا حجم کیسه خواب زیاد باشد حتی در صورت کارآمد بودن، مثل یک بار اضافی در کوله مان سنگینی خواهد کرد.

در انتخاب کیسه خواب برای سفرهای کوله گردی‌تان حتما به این نکات توجه داشته باشید

1- دما: کیسه خوابی را انتخاب کنید که دمای حداقل آن از میزان دمایی که شما برای مقصد پیش بینی می‌کنید کم‌تر باشد.

2- جنس کیسه خواب: کیسه خواب‌ها از جنس پَر و یا الیاف هستند که در ادامه به شرح ویژگی‌های هریک خواهیم پرداخت.

3- وزن: جنس کیسه خواب انتخابی شما در این مورد نقش بسزایی دارد. اگر قصد داشتید وزن دو کیسه خواب را با یکدیگر مقایسه کنید توجه داشته باشید که دمای هر دو یکسان باشد.

4- سایر ویژگی‌ها: ویژگی‌های دیگری نظیر تنظیمات، جیب‌های مخفی، تشک راحت و... مواردی هستند که در کنار سایر ویژگی‌های نام برده، در کارآمد بودن یک کیسه خواب نقش بسزایی دارند.

چه تفاوت‌هایی میزان کیسه خواب‌های سفرهای کوله گردی با سفرهای کمپی وجود دارد؟

به طور کلی کیسه خواب‌های این دو نوع سفر از سه جهت با یکدیگر متفاوت اند:

1- کیسه خواب کوله گردها سبک تر است.

2- کیسه خواب کوله گردها کوچک‌تر و کم حجم‌تر بسته بندی می‌شوند.

3- کارآمد تر هستند و گرمای بیشتری دارند.

البته تفاوت‌های میان این دو نوع کیسه خواب تنها به سخت و محکم بودن آن‌ها محدود نمی‌شود. اگر هر دو نوع این سفرها در برنامه‌های شما جای دارند، پیشنهاد می‌کنیم از کیسه خواب‌های مناسب سفرهای بک پکینگ استفاده کنید چرا که در سفرهای کمپی نیز قابل استفاده هستند.

درجه دمایی کیسه خواب‌ها چگونه است؟

این اعداد معرف کم‌ترین دمایی هستند که یک فرد معمولی می‌تواند در آن گرم بماند. مهم‌ترین نکته برای هر سفر میزان درجه هوای مقصد است که بستگی به زمان سفر دارد.

میزان دما ()

نوع کیسه خواب

منفی یک درجه به بالا

فصل تابستان

منفی ده تا منفی یک درجه

سه فصل

منفی ده درجه به پایین

زمستان

 

 

چگونه کیسه خوابی با دمای مناسب انتخاب کنیم؟

توجه داشته باشید که همیشه کیسه خوابی را انتخاب کنید که حد اقل دمای آن از حداقل دمای مقصد کم‌تر باشد. اگر هوا گرم‌تر باشد می‌توان کیسه را باز گذاشت اما اگر سردتر باشد به دردسر خواهید افتاد.

استاندارد دمای کیسه خواب‌ها با علامت EN یا ISO مشخص می‌شوند و امکان مقایسه دمای محصولات برندهای مختلف را فراهم می‌کنند. EN نماد استاندارد قدیمی و ISO نماد جدید است و با یکدیگر تفاوتی ندارند.

دماهای اصلی مندرج بر کیسه خواب‌ها دمای comfort و limit هستند.

Comfort بیانگر دمایی است که یک خانم طبیعی می‌تواند بدون احساس سرما در آن بخوابد و Limit بیانگر دمایی است که یک مرد طبیعی می‌تواند در آن بدون اساس سرما بخوابد.

بدون شک شرایط جسمی و خواب افراد با یکدیگر متفاوت است و این علائم به هیچ عنوان ضامن 100% تامین گرمای بدن شما نیستند و صرفا راهنمایی هستند برای مقایسه کیسه خواب‌ها. به عبارت دیگر کیسه خواب‌ها تنها عامل موثردر ایجاد گرما نیستند و وقوع این امر به عوامل دیگری نظیر چادر، سوخت و ساز بدن هر فرد، لباس مناسب، آب و هوا و... بستگی دارد.

آشنایی با جنس کیسه خواب‌ها

انتخاب کیسه خوابی با جنس مناسب یکی از مهم‌ترین قدم‌های شروع سفرهای کوله گردی به شمار می‌رود.

جدول زیر ویژگی‌های کیسه خواب‌های پر و الیاف را نشان می‌دهد.

  

کیسه خواب‌های پر

سبک وزن اند

به راحتی جمع می‌شوند

مناسب برای مناطق سرد و خشک اند

دوام بالایی دارند

 

کیسه خواب‌های الیاف

به سرعت خشک می‌شوند

عایق رطوبت اند

ضد حساسیت اند

   
 

هرچند کیسه خواب‌ها از لحاظ شکل ظاهری بسیار متنوع اند اما هدف تمامی شان گرم نگه داشتند افراد است.

نکاتی که باید هنگام خرید کیسه خواب سفرهای کوله گردی در نظر گرفت

کیسه خواب‌های پر

با این‌که نسبت به کیسه خواب‌های الیاف قیمت بالاتری دارند اما به جهت سایر خصوصیات‌شان طرفداران بیشتری دارند. این کیسه‌ها سبک‌تر اند، به صورت کاملا فشرده و کم حجم بسته بندی می‌شوند، حمل آن‌ها راحت است و گرما را برای مدت طولانی‌تری در خود ذخیره می‌کنند.

Fill Power چیست؟

یکی از مشخصه‌های کیسه خواب‌های پرFill Power (قدرت پر کنندگی یا درجه پف کردگی) است و بیانگر میزان کیفیت محصول از نظر میزان گرم بودن است. در واقع Fill Power میزان حجمی است که یک اونس پَر در سیلندری خاص اشغال می‌کند. هنگام مقایسه قدرت پُر کنندگی توجه داشته باشید هر دو محصول دارای وزن یکسانی باشند.

کیسه خواب‌های پر به سرعت رطوبت را جذب می‌کنند و دیر خشک می‌شوند. در صورت خیس شدن‌های مکرر، پَرها به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهند. از این رو این کیسه خواب‌ها نیازمند نگهداری بیشتری هستند. امروزه برخی از کیسه خواب‌های پر مجهز به لایه عایق ضد آب هستند.

اغلب پَرها جزء محصولات جانبی صنعت گوشت محسوب می‌شوند. دو علامت اختصاری دیگری که ممکن است رو کیسه خواب‌های پر ببینید، RDS (Responsible Down Standard) و TDS (Global Traceable Down Standard) هستند که هر دو بیانگر رعایت حقوق حیوانات یعنی غازها و اردک‌ها، در روند تولید این محصولات اند.

کیسه خواب‌های الیاف

این جنس از کیسه خواب‌ها مناسب مناطق مرطوب اند و نسبت به نوع قبلی قیمت مناسبتری دارند.کیسه‌های الیاف برخلاف کیسه‌های پر عایق رطوبت اند و انتخاب مناسبی برای آب و هوای مرطوب اند. برندهای مختلفی دارند و اغلب از پلی استر ساخته می‌شوند.

آشنایی با وزن کیسه خوابها

مهم‌ترین عامل تعیین کننده وزن کیسه خواب‌ها شکل و جنس آنهاست. بیشتر کیسه خواب‌های پر طرفدار مثل کیسه‌های الیاف پیشرفته و یا کیسه‌های پَری که Fill Power بالایی دارند، وزن‌های سبک‌تری دارند و گرم‌تر هستند.

بدیهی است که کیسه خواب‌ها برای تولید گرمای بیشتر نیازمند لایه‌های عایق بیشتری هستند. در نتیجه برای مقایسه وزن دو کیسه خواب به مشابه بودن دمای آن‌ها توجه کنید.

وزن لایه عایق

وزن کیسه خواب زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که مجبور باشید آن را همراه با دیگر وسایل‌تان در طول سفر حمل کنید. عنوان "وزن لایه عایق" تنها معرفی کننده وزن لایه عایق است و نه چیز دیگر. برخی این مورد را به میزان گرمای کیسه خواب ربط می‌دهند و اینطور استدلال می‌کنند که هرچه وزن لایه عایق بیشتر باشد کیسه خواب گرم‌تر خواهد بود. در صورتی که میزان گرمای کیسه خواب‌ها با عبارت  Temperature Rating Specification مشخص خواهد شد.

ارتباط شکل کیسه خواب‌ها با وزن آن‌ها

کیسه خواب‌ها با گرمایی که از بدن تان ساطع می‌شوند شما را گرم نگاه می‌دارند. حال هرچه این فضا کوچک‌تر باشد سریعتر گرم خواهید شد.

کیسه خواب‌ها سه شکل کلی دارند

Mummy: این نوع کیسه خواب‌ها گرمای خوب و وزن کمی دارند.  بالای این کیسه‌ها کلاهی قرار گرفته که قابل تنظیم است و در ایجاد حس گرما موثر است.

Semirectangular: کیسه خواب‌های شبه مستطیلی هستند که به نام “modified mummy” نیز شناخته می‌شوند. شکل‌های مختلفی دارند بین میزان گرما و شکل‌شان هماهنگی وجود دارد.

Rectangular: اغلب در سفرهای کمپی از این کیسه خواب‌ها استفاده می‌شود و دارای حداکثر ظرفیت هستند.

تهیه کیسه خواب با اندازه مناسب

موارد بالا شرح کلی ای از شکل کیسه خواب‌ها بودند. ابعاد کیسه خواب‌های مختلف تفاوت ناچیزی با یکدیگر دارند و مانند کفش‌ها دارای برندهای متنوع هستند.

سایز کیسه‌ها

 اغلب کیسه‌های زنانه و مردانه در اندازه منظم و بلند طراحی می‌شوند و تعداد کمی نیز اندازه کوتاه‌تری دارند. اگر کیسه خوابی را امتحان کردید و احساس کردید اندازه‌تان نیست می‌توانید سایز دیگری را امتحان کنید. اما توجه داشته باشید که کیسه‌های کوچک‌تر گرم تر و سبک تر خواهند بود.

کیسه خواب‌های زنانه

این کیسه‌ها طبق اندازه یک خانم متوسط طراحی شدند و عموما کوتاه تر اند. در قسمت سرشونه‌ها باریک‌تر و در قسمت لگن نسبت به کیسه خواب‌های مردانه پهن‌ترند.

کیسه خواب‌های بچه گانه

به طور کلی کوتاه ترند و نسبت به کیسه خواب‌های بزرگ سالان تنوع و قیمت کم‌تری دارند. از آن‌جایی که امکان انجام تست ISO و EN روی آن‌ها وجود ندارد، درجه دمایی آن‌ها حدودی است.

اجزاء مختلف کیسه خواب‌ها

کلاه کیسه خواب

کلاه کیسه خواب‌ها با جلوگیری از ورود سرما، در ایجاد حس گرما موثرند. بخصوص زمانی‌ که آن را دور سرتان محکم کنید.

جیب

در قسمت بالایی کیسه خواب‌ها جایی نزدیک به قفسه سینه، جیبی قرار دارد که می‌توان وسایل ضروری و و کم حجمی مثل ساعت را در آن گذاشت.

بالش جیبی

 برخی از کیسه خواب‌ها بالش جیبی دارند. این بالش‌ها در واقع فضایی هستند که می‌توان لباس و مابقی وسایل را در آن گذاشت. بدین ترتیب علاوه بر این‌که از بابت وسایل‌تان آسوده خاطر هستید، نیازی به حمل بالش جداگانه نخواهید داشت.

پارچه کیسه خواب

لایه بیرونی کیسه خواب‌های کمپی عموما از جنس نایلون یا پلی استر هستند. بسیاری از آن‌ها ضد آب اند و نگرانی بابت خیس شدن‌شان وجود ندارد.

زیپ‌های چپ و راست

فقط کیسه خواب‌های دو نفره نیستند که امکان استفاده برای دو نفر را داشته باشند. کیسه خواب‌های معمولی را هم می‌توان از طریق زیپ به هم وصل کرد.

به شرطی که: 1- هر دو از یک برند باشند 2- زیپ یکی در راست و دیگری در چپ باشد 3- زیپ‌ها مشابه باشند.

کیسه پارچه ای

اغلب کیسه خواب‌ها لایه محافظ پارچه ای دارند که با کمک آن راحت‌تر جمع و بسته بندی می‌شود.

کیسه نگهداری

کیسه خواب‌ها در کیسه‌های پارچه ای به صورت کاملا فشرده بسته بندی می‌شوند و اگر مدتی طولانی به همین شکل باقی بمانند کارایی خود را از دست خواهند داد. برای جلوگیری از چنین موضوعی می‌توانید پس از سفر کیسه خواب‌تان را در کیسه‌های بزرگ‌تری به نام کیسه نگهداری که اغلب توری و یا از جنس کتون هستند، بگذارید.

محافظ پارچه ای

پارچه‌هایی تحت عنوان Sleeping Bag Liner علاوه بر تمیز نگه داشتن فضای داخلی کیسه خواب‌تان در ایجاد گرمای بیشتر نیز نقش مهمی دارند.

 

 

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: