۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com
اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع:
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

شاید زمان آن رسیده باشد تا با شاخه ای از گردشگری به نام Dark Tourism  آشنا شویم تا اگر با شنیدن نام آن صرفا قدم زدن در جاهای خوش آب و هوا  یا بازدید از مکان‌های دیدنی در ذهن‌مان تداعی می‌شود دریابیم که این صنعت روی دیگری هم دارد که سیاه و گاهی ترسناک است. از گردشگری سیاه با نامهای دیگری چون Black Tourism و Grief Tourism نیز یاد می‌شود.

 در این شاخه، گردشگران به مناطقی سفر می‌کنند که گذشته ای تلخ و یا ترسناک دارند. چه آن‌هایی که درگیر بلایای طبیعی و فجایع مربوط به آن‌ها شدند چه آن‌هایی که محل مرگ و میر یا کشتارهای زیاد بوده اند. برخی دیگر نیز روایتگر افسانه‌های ترسناکی هستند که برای طرفداران‌شان بسیار جذاب اند.

به عبارت دیگر دقیقا همان زمان‌هایی که از یک زندان یا قبرستانی تاریخی یا مورد مشابه دیگری دیدن می‌کردید، به نوعی با گردشگری سیاه در ارتباط بوده اید.

اهمیت این بخش از توریسم تا جایی پیش رفت که انجمنی به نام "انجمن تحقیقاتی گردشگری سیاه" در مورد دلیل اشتیاق انسان‌ها برای دیدار کردن از چنین مکان‌هایی را مورد بررسی قرار داده است.

در ادامه با چند مورد از معروف‌ترین مقاصد این رشته آشنا می‌شویم.

 

از جذاب‌ترین موضوعات در توریسم سیاه آشنایی با داستان قاتلان و شیوه‌هایی است که برای گرفتن جان انسان‌ها استفاده می‌کردند.

Jack the Ripper یا جک سلاخ قاتل معروفی است که زنان شبگرد را به طرز وحشیانه و دلخراشی به قتل می‌رسانده است. شرکت کنندگان در این تور شب هنگام به محل‌هایی در منطقه وایت چپل در شرق لندن می‌روند که جک جنایات خود را در آنجا مرتکب می‌شده و با نحوه قتل‌هایش آشنا می‌شوند.

Genbacu Dome یا گنبد جنباکو، ویرانه بنایی است که در شهر هیروشیما ژاپن به عنوان نمایشگاه آثار هنری و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گرفته و پس از حادثه تلخ و فاجعه بار حمله اتمی به این شهر ویران شده و امروز تنها اسکلت سوخته اش به عنوان نمادی از این حادثه بر جای مانده است.

کولوسئوم معروف‌ترین آمفی تئاتر بیضی دنیاست که میزبان تماشاچی‌های بسیاری بوده است. بینندگان که اغلب از طبقه اشراف بودند و برای دیدن جنگ میان گلادیاتورها با یک‌دیگر و یا با حیوانات، به آن‌جا می آمدند. دیدن اعدام انسان‌ها با رها کردن حیوانات درنده نیز از دیگر سرگرمی‌های حاضرین در این آمفی تئاتر بوده است.

سربازخانه Babenhausen که در شهر هسن (Hessen) آلمان قرار گرفته، در گذشته مقر سربازان جنگ جهانی دوم بوده و از پایان جنگ بلا استفاده باقی مانده است. چیزی که این مکان را به عنوان یک مقصد برای گردشگری سیاه مناسب کرده، وقایع ماوراء الطبیعه ای است که در آن اتفاق می‌افتد. دیده شدن سربازها در یونیفرم‌های نظامی، روشن و خاموش شدن بالقوه چراغ‌ها، صداها و فریادهای فرماندهان نظامی در نیمه‌های شب و یا شنیدن صدای قدم‌های سربازان، تجربه‌های مشترکی است که از این مکان گزارش شده است.

هتل Bannf Springs در سال 1888 به عنوان یکی از هتل‌های بزرگ و مجلل راه آهن کانادا ساخته شد. در گذشته شایع شده بود که این هتل یکی از مکان‌های جن زده کشور است. چرا که شبی، یک زن در لباس عروسی جان خود را از دست داده است. داستان از جایی آغاز می‌شود که لباس عروسی این زن در حالی‌که او از پله‌ها پایین می آمده با آتش شمع‌هایی که برای دکور راه پله استفاده شده بوده دچار آتش سوزی می‌شود. او که از این اتفاق سراسیمه شده بوده، تعادل خود را از دست میدهد و ناگاه از پله‌ها به پایین می افتد و در اثر شکستگی گردن جان خود را از دست می‌دهد. بسیاری ادعا کردند که روح او را در حالی‌که در سالن باله مشغول رقصیدن بوده دیده اند. اما این تنها داستان این هتل نیست. داستان معروف دیگر مربوط به قتل خانواده ای است که در اتاق 873 این هتل ساکن بودند. درب این اتاق را پس از حادثه دیوار کشیدند اما برخی، آن‌ها را در راهرو بیرون اتاق دیده اند.

فاجعه چرنوبیل، اپریل سال 1989در شهری به نام پریپیات (pripyat) در شمال اوکراین و در نزدیکی مرز بلاروس اتفاق افتاد. این حادثه بدون شک بدترین اتفاق نیروگاه هسته ای در کل تاریخ بشریت به شمار می‌رود. طی این حادثه میزان بسیار زیادی از مواد رادیواکتیو در فضا آزاد شد و بخش‌های زیادی از شوروی غربی و اروپا را فرا گرفت. در اثر این ماجرا تنها 31 نفر کشته شدند اما اثرات ناشی از آن مثل سرطان و جهش‌های ژنتیکی حتی تا به امروز نیز ادامه دارد. آمارهای مختلفی در مورد این حادثه وجود دارد و عده بسیاری معتقدند که میلیون‌ها نفر تحت تاثیر این ماجرا قرار گرفتند.

پس از این فاجعه تقریبا هیچ کس تصور نمی‌کرد که این مکان بتواند به یک مقصد جدید و هیجان انگیز برای گردشگران تبدیل شود. تا زمانی که دولت اوکراین اعلام کرد گردشگران می‌توانند طی دیدارهایی کوتاه و برنامه ریزی شده در فاصله 30 مایلی محل انفجار راکتور، از آن دیدن کنند.

قبرستان لانوریا در شیلی در شهری معدنی واقع شده است. این شهر در گذشته بسیار پررونق بوده اما پس از ضررهای متعدد و رکود اقتصادی، کسب و کار در آن رفته رفته تنزل یافت و در نهایت از بین رفت. روح‌های شهر به اندازه کافی آن را ترسناک کردند اما قبرستان محلی شهر آن را به یکی از جاذبه‌ها در گردشگری سیاه تبدیل کرده است. گفته می‌شود ارواح لانوریا شب هنگام بلند می‌شوند و اطراف شهر پرسه می‌زنند. این روح‌ها بارها در عکس‌های گردشگران دیده شدند. در کنار این اتفاق‌های ماوراءالطبیعه، قبرهای این گورستان کاملا روباز هستند و می‌توان به راحتی اجساد داخل آن‌ها را مشاهده کرد.

جزیره عروسک‌ها در دریاچه ای به نام Teshuilo در نزدیکی مکزیک و وحشتناک‌ترین جاذبه گردشگری سیاه کشور است. داستان این جزیره مربوط به تنها ساکن آن، به نام Don Julian Santana است که در کانال آب جسد دختری غرق شده را پیدا می‌کند و روح دختر در وی رسوخ می‌کند. از آن پس سانتانا شروع به تهیه عروسک‌های متعدد برای بازی کردن دختر می‌کند و گاهی برای این کار میوه‌ها و سبزیجاتی که پرورش داده بوده را می‌فروخته است. اما ظاهرا تلاش‌های او برای دختر رضایت بخش نبوده. چراکه پس از مدتی جسد مرد را همان‌جایی که دختر غرق شده بود پیدا می‌کنند.

امروزه صدها عروسک معیوب که به طرز وحشت آوری با دست و پاهای ناقص و بدون سر روی درخت‌ها آویزان شده اند، دیدن کردن از این جزیره را در طول روز ترسناک و در شب تبدیل به یک کابوس تمام عیار می‌کنند.

اردوگاه آشویتس یا اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم بوده است. اردوگاهی که در آن 1.1 میلیون انسان بی گناه که حدود 90% آن‌ها یهودی بودند به طرق مختلف کشته شدند. شرایط زندگی در این کمپ بسیار وحشتناک و غیر انسانی بوده است. زندانیان در این اردوگاه فقط با اتاق‌های گاز کشته نمی‌شدند. بسیاری از آن‌ها از گرسنگی، بیماری‌های عفونی، اعدام‌های فردی و یا آزمایش‌های دارویی غیر انسانی جان خود را از دست می‌دادند.

پس از جنگ جهانی این کمپ به نماد هولوکاست تبدیل شد و در سال 1947 موزه ای در آن تاسیس شد. در این موزه سه اتاق وجود دارد که با عینک‌ها، کفش‌ها و موهای قربانیان پر شده اند.

جنگل خودکشی در ژاپن که به نام Aokigahara شناخته می‌شود بنا به برخی دلایل به مکانی معروف برای خودکشی تبدیل شده است. گفته می‌شود تاریخچه این جنگل با اهریمن‌های افسانه‌های ژاپنی ارتباط دارد. درخت‌های انبوه این جنگل اجازه جریان باد را نمی‌دهند و همین سبب شده تا این جنگل به طرز عجیب و وحشتناکی ساکت باشد. آمارها نشان می‌دهند که سالانه حدود 100 مورد خودکشی در آن اتفاق می افتد و گمان می‌شود که هنوز همه اجساد در آن پیدا نشده اند.

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: