۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com
اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع:
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

یکی از انواع سفر، Backpacking یا کوله گردی است. این نوع سفرها که طول مدت‌شان از یک تا چند روز متفاوت است، می‌توانند در غالب طبیعت‌گردی و شهرگردی برگزار شوند. ویژگی اصلی این سفرها کم هزینه بودن و نیاز نداشتن به امکانات خاص است، اما مستلزم برنامه ریزی اصولی می‌باشند. این شیوه سفر امروزه در بسیاری از نقاط جهان، به خصوص میان جوانان طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

BackPacker کیست؟

بک‌ پکرها نیز کوله ‌گردهایی هستند عاشق سفر که هدف‌شان تنها لذت بردن از سفر است.

دغدغه آن‌ها چک کردن عکس هتل‌ها برای انتخاب مناسب‌ترین گزینه و یا صرف غذا در رستورانی شیک و تمیز نیست زیرا اقامت در هتل‌های لوکس و غذا خوردن در رستوران‌های گران قیمت در برنامهشان جایی ندارند. آن‌ها در عوض تصمیم دارند شب را در مهمان‌سرا یا اتاق‌هایی با اجاره پایین و یا چادر سر کنند. هزینه ای را به خرید کردن اختصاص نمی‌دهند و اگر مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل شوند، هرگز تاکسی نمی‌گیرند. تنها و یا اغلب به صورت گروه‌های 2 تا چند نفره سفر می‌کنند و سفر با تورهای گروهی برایشان جذابیتی ندارد.
سفرهای بک‌ پکینگ را همین متفاوت بودن و در عین حال سادگی همرا با لذت‌شان زیبا می‌کند و چه بسیارند خاطرات و تجربه‌هایی که کوله‌ مسافرین را هنگام برگشت سنگین می‌کنند. سنگینی شیرینی که خیلی زود دلتنگش خواهند شد!

 

چگونه بک پکر شویم؟

پس از آن که از آمادگی جسمی خود برای پیاده رویهای طولانی همراه با کوله ای سنگین اطمینان حاصل کردید، اولین و مهم‌ترین نکته، انتخاب کوله مناسب با توجه به مدت سفر، میزان وسایل و اسکلت بدنی‌تان است.

برنامه ریزی، تهیه چک لیست کارها و وسایل سفر و همچنین شناخت مقصد، از دیگر مواردی است که باید پیش از سفر به آن‌ها پرداخت.

 برنامه‌ریزی
کوله گردی به عنوان یک شیوه سفر، نیاز به برنامه ای اصولی دارد. شاید بگویید برنامه ریزی برای کدام سفر نیاز نیست؟! درست است حق با شماست، داشتن برنامه یکی از اصلیترین نیازهای هر سفر است. اما از جایی که یکی از اهداف اصلی کوله‌ گردها ارزان سفر کردن است، برای آن که بتوان امکان وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ را به حداقل رساند و مجبور به پرداخت هزینه ای بیش از حد انتظار نشد، نیاز به برنامه ریزی دقیقتری است.

تهیه چک لیست
تهیه چک لیست برای لوازمی که قرار است با خود همراه داشته باشید و همچنین کارهایی که باید پیش از سفر انجام دهید نیز بسیار اهمیت دارد. برای مثال محل اقامت‌تان را از قبل انتخاب کنید و حداقل برای شب اول حتما رزرو انجام دهید تا با مشکلی روبه‌رو نشوید. اگر مقصدتان خارج از کشور است حتما از تاریخ گذرنامه‌تان مطمئن شوید و تا زمانی که ویزای سفر آمده نشده از رزرو محل اقامت و تهیه بلیط خودداری کنید.

خرید ارز نیز از دیگر اقداماتی است که باید زودتر به فکرش باشید. بهتر است خریدها را نیز یادداشت کنید و نهایتا یک هفته قبل از سفر تمامی اقلام لیست شده را تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز

بدیهی است که وسایل مورد نیاز با توجه به نوع سفر و مقصد انتخابی متفاوت است. اما در ادامه چند مورد از ضروری‌ترین وسایلی را نام می‌بریم که باید در سفرهای بک پکری به همراه داشت.
لباس مناسب با شرایط آب و هوا
کلاه و عینک آفتابی
قطب نما، نقشه یا جی پی اس
چراغ قوه با باطری اضافه
کیسه خواب
چادر
بالش کوچک
کفش متناسب با نوع پیاده‌ روی
صندل
جوراب
گتر
مواد غذایی
لباس ضد آب
دستگاه تصفیه آب و...

برای راحت‌تر شدن موضوع می‌توانید از برنامه‌های چک لیست آنلاین مثل Packpoint استفاده کنید.

مقصدتان را بشناسید
پس از انتخاب مقصد حتما در مورد اماکن، شهرها یا مناطقی که قصد دارید طی سفرتان از آن‌ها دیدن کنید و هم‌چنین آداب و رسوم و فرهنگ مردمان‌شان مطالعه کنید. شناخت این موارد علاوه‌ بر این‌که برقراری ارتباط با دیگران را راحت‌تر می‌کنند، کمک می‌کنند تا سفرتان راحت‌تر پیش برود.

آب و هوا را بررسی و در مورد سیستم حمل و نقل عمومی شهر مقصدتان برای مواقعی که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید، اطلاعات کسب کنید.

در نهایت نیز روز قبل از سفر مجددا چک لیست‌تان را چک کنید و از وضعیت ترافیک مسیر تا محل حرکت مطلع شوید.

نگران نباشید و با خیال آسوده سفر کنید چراکه خاطراتی به یاد ماندنی انتظارتان را می‌کشند.

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: