۸۶۰۸۶۳۲۶
info@
caracaltravel.com
اشتراک‌گذاری
ترجمه:
منبع:
تاریخ سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان، در قفقاز جنوبی و میان دریای سیاه و خزر به پایتختی شهر یروان قرار گرفته است. در تاریخ این کشور از آن با عنوان از دریا به دریا یاد شده که اشاره به حد فاصل میان دو دریا دارد.

ارمنستان کنونی تنها بخشی از ارمنستان پیشین و سرزمین کوه‌ها و آتش فشانهای خاموش است. 

کشور ارمنستان دارای آب و هوای کوهستانی است، به دریا دسترسی ندارد و از هر 4 جهت با کشورهای گرجستان، ایران، ترکیه و آذربایجان به ترتیب در شمال، جنوب، غرب و شرق مرز مشترک دارد. 

به لحاظ وسعت چیزی حدود 50 برابر از ایران کوچک‌تر و جمعیت آن در حال حاضر حدود 4.5 برابر از پایتخت ایران کم‌تر است. اما در مساله آبی، از ایران پر آب‌تر است.

بلندترین نقطه آن کوه‌های ارارات با ارتفاع 4095 متر هستند. دارای 11 استان است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها یروان، ارارات، کوتایک، تاووش، سیونیک و... نام دارند. 

بیشتر مردم به کشاورزی مشغول هستند و مابقی در زمینه‌های دیگری مثل صنعت ماهی‌گیری و یا صادرات محصولات تولیدی فعالیت می‌کنند.

غذاهای ارمنی بیشتر شامل انواع کباب‌ها، حلیم، سوپ و دلمه می‌شوند.

در ادامه مطلب، برخی دیگر از ویژگی‌های این کشور را با هم مرور می‌کنیم.

شطرنج درس اجباری مدارس ارمنستان

یکی از مواردی که در قالب یک ضرورت و قانون در مدارس ارمنستان وجود دارد، یادگیری شطرنج است. تمامی دانش آموزان باید شطرنج بازی کردن را فراگیرند و در نهایت در امتحان شطرنج شرکت کنند.

تیگران پطروسیان نام خانه شطرنج معروفی در شهر مریوان است که از دیرباز تا کنون میزبان مسابقات بزرگی در این رشته بوده است.

ارمنستان اولین کشوری بود که دین مسیحیت را به عنوان دین ملی خود پذیرفت

ارمنستان زیباترین کلیساهای دنیا را در خود جای داده و گفته می‌شود امروزه 97% مردم این کشور مسیحی هستند.

در سال 301 قبل از میلاد، فردی به نام St Gregory Illuminator  (Krikor Lusavoric) یا گریگور لوساوریچ، که نخستین رهبر دینی ارمنیان بود، مسحیت را دین رسمی کشور اعلام کرد و از آن پس کلیساهای بسیاری با نام او در سراسر ارمنستان ساخته شد.

 

ارمنستان یکی از کشورهای تک قومیتی در دنیاست

97% از ساکنین این کشور ارمنی هستند و درصد اندک باقی مانده را اقلیت های قومی مختلفی نظیر ایزدیها، اوکراینی ها، روسیها، کردها و... تشکیل داده اند.

اولین کلیسا در دنیا در کشور ارمنستان ساخته است

Holy Etchimiadzin نام اولین کلیسای ملی ساخته شده در ارمنستان است که در اوایل قرن چهارم هجری ساخته شده است.

این کلیسا دفتر مرکزی تمام کلیساهای کشور و هم‌چنین یکی از پر بازدیدترین مکان‌های دیدنی ارمنستان به شمار می‌رود.

1.5 میلیون ارمنی طی نسل کشی ای گسترده کشته شده اند

در زمان حکومت عثمانی یکی از فجیع‌ترین نسل کشی‌های تاریخ بشر در ارمنستان اتفاق افتاد. در این نسل کشی که در طول جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و پس از آن نیز ادامه داشت، بیش از 1.5 میلیون نفر از ارامنه به طرز وحشیانه ای توسط دشمنانی بی رحم قتل عام شدند. گفته می‌شود این نسل کشی طی سه فاز اتفاق افتاد. اولین فاز آن بود که مردان را به بهانه پیوستن به ارتش فراخواندند و سپس به قتل رساندند، به طوری که هیچ مردی برای محافظت از مردم باقی نمانده بود. دومین فاز مربوط به کشتن زنان، بچه ها، و سالمندان بود و در فاز سوم روشنفکران کشته شدند.

ارمنستان یکی از قدیمی‌ترین تولید کنندگان شراب است

ارمنستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای تولید کننده شراب در دنیاست و این را را مدیون دره‌های حاصل‌خیز کوه‌های آرارات است. در این دره‌ها انگورهایی با کیفیت عالی رشد می‌کنند.

 پخت نان در تنورهای زیر زمینی

نان بخش جدا نشدنی غذای ارمنی‌هاست. تا جایی که تصور غذا خوردن بدون نان برای آن‌ها غیر ممکن است. آن‌ها حتی غذاهای برنجی را نیز با نان می‌خورند. یکی از نان‌های مورد علاقه مردم ارمنستان "نان لواش" است. ارمنی‌ها عاشق این نان نازک که با آب و آرد و نمک درست می‌شود، هستند.

این نان حتی برای 1 سال هم بدون این‌که خراب شود قابل نگه داری است. از این رو زنان محلی اغلب حجم زیادی از این نان را می‌پزند و برای استفاده چند ماه آینده شان ذخیره می‌کنند.

کوه های آرارات نماد ملی کشور ارمنستان

مردم ارمنستان عقیده دارند که کوه‌های آرارات، ارمنستان را در برابر زمین لرزه ای بسیار مهیب محافظت کرده و همچنین قله این کوه جایی بوده که کشتی نوح در آن جا پیدا شده بوده است. با همه این باورها اما، متاسفانه امروزه این کوه در قلمرو کشور ارمنستان قرار ندارد.

 زردآلو، میوه نمادین ارمنستان

نشان این نماد را حتی در پرچم ارمنستان هم می‌توان دید. نوار انتهایی پرتغالی رنگی که در پرچم این کشور دیده می‌شود حاکی از اهمیت این میوه است. در مغازه‌های این کشور هم انواع و اقسام مختلف این میوه مثل زردآلو تازه و خشک شده، شراب‌ها و آبمیوه‌های زردآلو و هر نوع دیگری که فکرش را بکنید، به چشم می‌خورند.

یروان شهر صورتی ارمنستان

یروان یکی از زیباترین شهرهای صورتی دنیاست. ساختمان‌های شهر همه از سنگ‌های آتش‌فشانی و طبیعی که سایه‌های مختلف صورتی رنگ دارند ساخته شده اند که سبب شده به "شهر صورتی ارمنستان" شهرت یابد.

 روستای لک لک‌ها در ارمنستان

این روستا خانه بسیاری از لک لک‌هایی است که در فصل بهار به آن کوچ می‌کنند.

از روستا که گذر کنید در طول جاده، تیرک‌های بلند چوبی ای خواهید دید که به طور منظم کنار هم ردیف شدند و بالای هرکدامشان یک لانه ی بزرگ لک لک  قرار گرفته است. لک لک‌ها قبل از شروع زمستان به افریقا مهاجرت می‌کنند و در فصل بهار به روستا بازمی‌گردند.

اگر در فصل بهار به ارمنستان سفر کردید حتما سری به این روستا بزنید و از نزدیک این منظره زیبا را تماشا کنید. لانه‌ها اغلب به قدری بزرگ هستند که پرنده‌های کوچک دیگر نظیر گنجشک‌ها می‌توانند در اطراف‌شان برای خود لانه بسازند.

در ارمنستان تفاوتی میان گردشگران و مردمان عادی وجود ندارد

نکته بسیار جالبی که در مورد سفر به ارمنستان وجود دارد آن است که هیچ تفاوتی میان خود با مردمان عادی حس نمی‌کنید. حتی برای مبلغ ورودیه جاذبه‌ها هم از گردشگران همان میزان پولی دریافت می‌شود که مردمان ساکن آن جا پرداخت می‌کنند. هم‌چنین علاوه بر این‌که دیدار از کلیساها رایگان است، تعداد جاذبه‌هایی که ورودیه داشته باشند اندک اند.

 

 

سفرهای پیشنهادی

مطالب پیشنهادی

عضویت در خبرنامه کاراکال
برای اطلاع از مطالب جدید، تورها و برنامه‌های ویژه کاراکال، می‌توانید پست الکترونیک و شماره همراه خود را وارد کنید و دکمه + را کلیک کنید: